Lisabon: Maratonování v nejzápadnějším městě evropské pevniny

Když jsme se rozhodovali, kam se vydat na každoroční podzimní výlet v partě, trochu jsme tápali. Nakonec padlo rozhodnutí na portugalský Lisabon. Důvodů byla celá řada…. Krásná trať okolo moře nabízející možnost běžet svižně díky nízkému převýšení, příjemné a stabilní počasí a hlavně zajímavá destinace pro předzávodní objevování města… Zajímavým benefitem je, že Lisabonský maraton je zařazen do série Rock’n’Roll, která má významnou reputaci zejména díky jejím závodům v USA. Startovné se dá koupit i za 15E (cca 500CZK), když je koupeno v akci nebo dostatečně v předstihu, v balíčku máte i funkční tričko adidas a šátek!!

„Jedeme do Lisabonu… ale jak se tam dostaneme?“

Na podzimní akce většinou vyráží velká skupina čítající 10-15 lidí, tentokráte jsme nakonec jeli pouze v 6, avšak i tak jsme si to užili. Hlavním důvodem je celkové podcenění logistiky…. Lisabon je sice hlavní město, ale najít cenově přijatelnou letenku nebylo jednoduché hlavně díky tomu, že přímé lety obstarává pouze národní dopravce TAP a příležitostně SmartWings, díky tomu jsou ceny drženy stabilně relativně vysoko v porovnání s ostatními vnitrokontinentálními lety a i časová flexibilita není nejlepší.

Pětičlenná skupinka však neváhala vybrala si lety s přestupem v Paříži v kombinaci nízkonákladových přepravců a jelo se, 6. člen Vojta si pak odskočil o den později z francouzského Lyonu. Ubytování jsme řešili formou pronájmu AirBnB, kde jsme si objednali slušný byt s terasou v centru velmi živé čtvrti Bairo Alto, kde je celá řada barů a klubů. Pro lidi, kteří rádi spí dlouho a v nehlučném prostředí to asi není nejlepší možnost.  Bairo Alto je v podstatě změť úzkých uliček, kde stojí jeden bar vedle druhého, později večer se ulice tak naplní, že je těžké i projít. Zde se totiž pije a klábosí vestoje a na ulici.Češi tam ale jistě docení fakt, že velké čepované pivko v baru najdete i za dvě eura 🙂 I my si na „dvě“ iontové v pátek zašli a byla z toho dlouhá a z mnoha úhlů nezapomenutelná noc.

“ Už nikdy nebudu pít den před maratonem!!.. – Jeden z nás“ 

Krátké představení 4 maratonců:Snímek obrazovky 2017-01-15 v 10.19.16

 1. Ctibor – Borec od soutoku a v Lisabonu jeho vůbec první maraton!
 2. Slávek – Plzeňák, Lisabon byl jeho již jeho patnáctý maraton (11 v zahraničí)!
 3. Vašek – Borec z Plzně a již třetí maraton ve třetí zahraniční destinaci!
 4. Vojta – Mělník, dvacátádruhá maratonská čárka….

 

 

Dorazili jsme plný sil a čtvrtek a pátek patřil standartním prohlídkám města, návštěvě těch nejvýznamnější památek (Castelo de Sao Jorge, čtvrť Baixa, Belémská věž, most Vasco da Gama, Oceánarium a spoustu dalšího….)…. Město určitě stojí za vidění, z jídla se určitě nebát všech možných mořských tvorů a ryb, kvalita je opravdu vysoká! Co se týká potravin, ty jsou v Lisabonu téměř stejně drahé jako u nás. Ovoce je někdy dokonce levnější, to se týká hlavně  toho tropického. Určitě si ale zajděte i do restaurace, nejvýhodnější jsou polední menu, jejichž cena se pohybuje od 5.00 EUR.

 

Určitě se také nezapomňte svézt jednou z místních historických tramvají na některý z kopců… Používají je hlavně turisté, ale nesmíme jim to mít za zlé, na fotky jsou opravdu vděčný materiál! Když už jsme u těch kopců…. Lisabon je kopcovatý snad úplně všude, vlastně pořád jdete buď do kopce, nebo z kopce. Jsme ale sportovci, odměnou nám za to stoupání jsou nádherné výhledy téměř na každém rohu!

V sobotu již moc neobjevujeme a snažíme se hodně odpočívat, navštívíme pouze místní Oceanário a podíváme se na cílovoubránu, kam doufáme ve zdraví všichni doběhneme den poté…. Se západem slunce se vracíme na byt. Tam se totiž pořádá již tradiční teamová pasta party… Najíme se a s nervozitou si připravujeme výstroj na další den… Týmové dresy, ponožky, kratasy, hodinky…hlavně nic nezapomenout (viď Vojto?!…).. A jdeme spát!

Snímek obrazovky 2017-01-15 v 10.19.32

Den D!…

A je tu neděle, ráno je celkem zima a my v 6:00 opouštíme náš byt a vyrážíme na vlakové nádraží. Při východu z bytu ještě vidíme Snímek obrazovky 2017-01-15 v 10.19.04pozůstatky z divoké sobotní párty a poslední mohykány bujaré noci. My však s čistou hlavou a dostatečnou dávkou nervozity pokračujeme… Vlak pro závodníky je zdarma a trvá nějakých 45 minut než se dorazí na start v Cascais… Všichni pasažéři jsou běžci a jejich přátelé, co se přišli podívat na start… nějakých 45 minut koukáme z okna na východ slunce na oceánem a na silnice, po kterých se již za pár desítek minut budeme probíhat my.

Prostředí startu bylo přehledné v jednom velkém parku v Cascais a vše je perfektně připraveno… Toalet byl dostatek a šatny a odevzdávárny batohů byly veliké a rozeseté hned vedle startu…Po ránu byl chlad, takže bylo příjemná držet dostatečný počet vrstev do poslední chvíle…

„Ctibor běžel poprvé a nevěděl, co čekat, jeho přání bylo dostat se pod 4 hodiny“

Jdeme do startovních koridorů... Vojta běží spolu s Ctiborem (první maraton) a Slávek začíná o koridor dále s Vaškem… Pro tento maraton neměl nikdo z nás velké ambice: Ctibor běžel poprvé a nevěděl, co čekat, jeho přání bylo dostat se pod 4 hodiny, Slávek si chtěl závod užít a doběhnout okolo 3h45m (osobák má za 3h15m) a Vašek si chtěl zlepšit osobák a třeba se dostat i pod 4h (osobák má 4h14m) a Vojta (osobní rekord 3h4m) se celý rok trápil a měl podstatně méně tréninku než by chtěl a proto se rozhodl běžet se Ctiborem.
Na startu byl mumraj, spousta muziky a výborný komentátor hecoval a motivoval všechny seřazené běžce.

10-9-8….Ctibor nervozně poskakuje… Je to jeho první marathon. Máme i důkazy!

 7-6-5 Hodinky konečně chytly signál…4-3-2… Je to tu! Další maraton, co musíme pokořit…

Start… A hned první kopec… Naivně jsme si mysleli, že je to ten poslední, bohužel stejně jako v centru Lisabonu i při maratonu z Cascai se setkáte s mnoha pasážemi, které jdou táhle do kopce i z kopce…. Útěchou však jsou ty nádherné výhledy pobřeží a i díky nim maraton utíká opravdu rychle. Občerstvujeme každých 5km z praktických malých flašek (daleko praktičtější a efektivnější než klasické kelímky na některých jiných závodech) a od 15.km doplňujeme také cukry díky super štavnatým pomerančům…14522816_1129214853839415_1565236620527636423_nTrať je opravdu vlnitá ale kromě toho je celou dobu na co koukat… a nemluvím pouze o všech spolubežkyních 🙂 Okolo Cascai máte možnost vidět některé sufaře chytající první ranní vlny, pár kilometrů rozmanité skalnaté zálivy a do toho všudepřítomná architektura rybářských vesniček na pobřeží…

Jak to vypadalo na trati? Slávek se drží na špici už, Ctibor s Vojtou drží stabilní tempo 4.55 a Vašek je jen pár set metrů za nimi. Vojta se Ctiborem ukrajují kilometry společně a přitom nemálo konverzují… Užívají si doprovodu hudebních skupin, kterých je na trati opravdu celá řada a týmově jsme se shodli, že to byl asi nejlepší hudební doprovod, co člověk na závodech vidí. Asi i proto ten Rock’n’Roll serie je i tak jedinečná.

Je tu půlmaraton… 21km… Někteří běžci ten den měli možnost zaběhnout si i tuto vzdálenost samostatně… Ta se běžela ale z jiného místa přímo v Lisabonu a jednalo se o opravdu hodně rychlou trať, což potvrtzuje stále platný světový rekord, který zde padl v jednom z předešlých ročníků… My však půlmaraton měli někde kousek před Belémskou věží… Nohy a hlava zatím fungovala v pořádku, ale začínalo být celkem teplo… Od 28 km se dostáváme do centra Lisabonu a kilometry ubíhají snad ještě rychleji…. Všude mraky fanoušků, spousta podpory, naše holky tam stáli okolo trati fotili a hnali nás dopředu, velké díky za to!…

Zhruba na 35. km se Vojta odpojil od Ctibora (který byl rozjetý a nabuzený doběhnout svůj první maraton, co nejlépe)…. Slávek tou dobou již kousek od 40.km a Vašek bohužel začínal ztrácet, holt ne každý den se běhá stejně….

“ Cíl …. konečně! „

Cíl byl něco neuvěřitelného, nejednalo se o monumentální doběh jako třeba v Aténách nebo v Římě, ale díky hudební kulise a neuvěřitelnému fandění místních, to bylo něco krásného. Slávek dobíhá první v čase 3:51, hluboka za svým osobákem (ale s úsměvem na tváři, přeci jen to byla již 15. medaile!!!!), Ctibor neuvěřitelně v prvním maratoně za 3:57 (první jeho otázka po doběhu zněla „tak kam přístě?“…),  Vojta v čase 4:02, což je hodinu horší než jeho nejlepší čas (dělej s tím něco!) a o hodinu déle Vašek v čase rovných 5 hodin, ten i přes velké krize a problémy na trati závod nezvdal a doběhl, za což mu patří velká poklona. Maraton je přeci jen zážitek a chuť posouvat své limity, mít radost když to běží a nevzdávat se, když to bolí.

Takže závěrečné summa summárum? Do Lisabonu stojí za to se podívat, je to krásné město, v listopadu je zde stále super počasí a určitě se nebojte přihlásit se…. Muzika, mistní lidi a krása okolo trati Vám dodá sílu maraton či půlmaraton dokončit s úmevem na tváři!

Kdybyste měli jakýkoliv dotaz klidně napiště tady pod článkem, nebo se nás zeptejte na beham@runtheworld.cz…

Tak zase příště!…

Run the World CZ

 • Lisboa
 • Lisboa
 • Snímek obrazovky 2017-01-15 v 10.19.04
 • Lisboa
 • 14611110_1129214570506110_5422763861581279724_n
 • Lisboa
 • Lisboa
 • Lisboa
 • Lisboa