New York City Marathon 2014 : Pavel a jeho pohled zpátky do minulosti na jeho první „World Marathon Major“

Na jaře 2014 jsem se pomalu připravoval na nadcházející sezonu a maraton v Praze. Ten rok bylo mým cílem absolvovat seriály RunCzech a Run Tour. Oba jsem absolvoval kompletní, ale nepředbíhejme. V tu dobu se objevila zpráva o možné účasti na jednom z největších maratonů světa v New Yorku. Poslal jsem tedy přihlášku a podle registrace jsem byl asi 25 náhradník. No co, do Ameriky nepoletím, říkal jsem si. Jaké bylo moje překvapení, když někdy v létě zazvonil telefon a Diana z RunCzech mě volá zda mám o závod zájem. Podmínka byla zaplatit startovné 8,5 tis do tří dnů. Ani na okamžik neváhám a zde začíná moje velké dobrodružství.

“ Můj třetí maraton v životě a první zahraniční. „

Můj třetí maraton v životě a první zahraniční. Zjišťuji co všechno potřebuji na cestu. Dělám nový pas, zařizuji Estu pro sebe a můj podpůrný tým (sestra s rodinou a kamarádka), nakupuji letenky a zařizuji ubytování v soukromí v Brooklynu. Nikdo z nás nezná anglicky kromě několika frází ani slovo, ale co už. Nic nás nezastaví. Naštěstí je náš ubytovatel Rus a tak oprašuji školní ruštinu a vše je v mžiku domluvené.

V listopadu vyrážíme na trase Praha-Brussel- JFK. Odbavení u imigračních úředníků zvládám za celý tým se zkušeností mistra konverzace a tak nasedáme do okružního vláčku a jedeme na metro. Zde mě pomáhá mexická pracovnice s nákupem týdenních lístků na mhd, přikládá pusu, adresu a přání se sejít. Naštěstí pro mě španělština není cizí jazyk a tak mám kamarádku v záloze. Jsme v New Yorku, hurá. Po ubytování vyrážíme do večerního města a užíváme si známých míst z televizních filmů. Teď ještě absolvovat formality a město je naše. 

Prvním bodem programu byla návštěva Expa, kde jsme si vyzvedli startovní čísla. Jakmile jsme jednou měli čísla v ruce, z maratonského snu o New Yorku se stala skutečnost.

V pátek se již v Central Parku, který je zároveň cílovou destinací maratonu, vše připravovalo na slavnostní průvod národů, neboli Parade of Nations. Největší pozornost budil vlajkonoš české výpravy ve valašském kroji, zvlášť když se k němu ještě přidala vlajkonoška ze Slovenska, taktéž ve slovenském kroji.„Nést českou vlajku na tak významné sportovní akci byla pro mě nesmírná čest a zážitek na celý život,“prohlásil po slavnosti vlajkonoš. Česká republika byla ohlášena jako země s nejlepším pivem na světě a země Martiny Navrátilové, k čemuž se každý ze zúčastněných hrdě hlásil.

Slavnostní průvody a prohlídky města nejsou právě nejlepší přípravou na maraton, a tak někteří maratonci uvítali možnost proběhnout se v sobotu ráno s olympijským vítězem z maratonu v Aténách Stefanem Baldinim a připravit se společně na závod.

To hlavní proč jsme zde je závod samotný. Na předmostí Varrezano Bridge se ke startu připravuje bezmála 52 tisíc běžců v několika vlnách. Kolem trati je připraveno na 3 miliony fanoušků, připraveni udělat z tohoto závodu nezapomenutelný zážitek, připraveni udělat až fanatickou kulisu plnou povzbuzování, hudby, tance, plácání rukou a výzev na transparentech. Běžíme přes pět čtvrtí města a konečně běžíme na Manhattan. Ještě 10 km a na krk mě kdosi pověsí tu krásnou a zaslouženou medajli. Čas 3:38 je krásný. Zde o čas opravdu nešlo. 

Nikde jinde předtím ani potom jsem nezažil tak úžasnou atmosféru závodu, organizaci, přátelské fanoušky, zázemí a doprovodné programy. Vím že se sem musím ještě jednou vrátit, vím že toto musím zažít ještě jednou a vím že toto se nikde jinde zažít nedá. Nedá se srovnat třeba Praha s New Yorkem a to mám Prahu nesmírně rád. Je to stejné jako srovnávat pražský hrad se sochou Svobody. Kdo nezažil New York, nepochopí pouhá slova. Zde taky vznikla ta úžasná parta běžců se kterou jsem poté absolvoval tolik dalších závodů a zde vznikla myšlenka na absolvování celé série majors.